A legtöbb szálláshely rendelkezik weboldallal, vannak, akik rendkívüli foglalási számokat érnek el, mások pedig azt mondják, nincs értelme, úgyis a közvetítő oldalakon keresnek a vendégek.
Több száz szállásadó visszajelzéséből és weboldalkészítői tapasztalatomból összegeztem azokat az okokat, amik meggátolnak téged a több foglalás elérésében.
0. Nincs weboldalad
Ha még nincs weboldalad, mert esetleg úgy gondolod egy ingyenes szerkesztő vagy Facebook oldal is megteszi, akkor lehet, hogy pénzt hagysz az asztalon.
A Facebook oldal fontos a kommunikációban, de nem tud átadni minden információt a vendégnek.
1. Rossz minőségű képek
Egy szállás weboldalnak 2 fontos szerepe van a foglalások esetében, bizalmat kelteni és információt átadni. Bizalmat kelteni pedig nem lehet szemcsés, homályos képekkel. A vendég tudni szeretné hol alszik, mire számítson a szálláshelyen ezt pedig legkönnyebben vizuálisan tudjuk átadni. Ha rossz minőségű képeket használunk potenciális vendégeket bukhatunk.
Figyeljünk arra, hogyha Messengeren küldünk át képet vagy szerkesztjük, az ronthatja a minőségét és lehet, hogy telefonon élesnek tűnik, de asztali gépen pixeles lesz.
2. Nem mobilbarát kialakítás
A weboldalra érkező vendégek 82,6%-ra mobilról böngészik*, míg kicsit kevesebb, kb. 60%-a foglalni is mobilról foglal. Ha olyan a weboldalad, ahol mobilról nem látszódik minden vagy bonyolult navigálni, szinte biztos lehetsz, hogy a vendégeid a szomszéd szállásadónál töltik az éjszakát.
*2023-as adatok: Az Appartman ügyfelei által használt szobafoglalási rendszerek és weboldalak alapján
3. Hiányos és átláthatatlan információk
Egy jó weboldal bizalmat kelt és informál. A vendég tudni szeretné, az elhelyezkedést, a szobakiosztást, a felszereltséget, az árakat személyreszabottan, azt, hogy szabad-e vendégház azon a dátumon, amikor ő pihenni szeretne. Mindezeket a legkevesebb erőfeszítéssel és 82%-ban telefonról. Tehát ha még meg is jelenítjük az oldalunk egy rejtett zugában a fenti információkat, lehet, hogy nem találja meg és jó esetben telefonál vagy ír emailt.
Ne gondoljuk azt, hogy a vendéget érdekli a bonyolult árszabásunk (előszezon, hétvége, min. éj, takarítási idő stb.) Ő azt szeretné tudni, hogy amikor ő nyaralna, milyen feltételekkel tudja ezt nálad megtenni.
Példaképp szeretünk a Tátrába járni és szakmai ártalomból is közvetlenül foglalunk általában, de amikor ilyennel találkozom, elbizonytalanodok, és nem a nyelvi akadályok miatt.
Túlzásba sem szabad esni, hiszen ha egy ún. "szövegfal"-at csinálunk, azzal csak megnehezítjük a foglalási folyamatot.
Sok esetben a vendégek célirányosak és a Foglalás gombot keresik, ezért érdemes kiemelni vagy többször elhelyezni.
4. Szobafoglalási rendszer hiánya
Ahogy már egy webshopban sem rendelünk telefonhívás vagy emailezés alapján, úgy vendégként a szállásfoglalások esetében is az egyszerűségre törekszünk. Sőt, mivel a nagy közvetítő oldalakon már régóta az online foglalás működik, ez a megszokott.
Megszokott az, ha valós időben látjuk szabad-e a szállás, ha könnyen le tudjuk foglalni és az is, hogy rögtön kapunk visszaigazolást vagy emailt.
Persze sokan még mindig szeretnek telefonálni, de ha csak így lehet a weboldalon foglalni, garantáltan elveszítjük az introvertáltabb és fiatal foglalókat.
5. Elavult kinézet
Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy egy weboldal örök, de ahogy egy ruha, bútor úgy a weboldal kinézete is elavul idővel, a technológiai megoldásokról nem is beszélve.
Egy régebben készített weboldal működhet jól, de ha a 2000-es években készült, akkor nagy eséllyel nem állja meg az idők próbáját, ami azért baj, mert a vendégek hihetik akár azt is, hogy már nem működő szálláshelyről van szó.
6. Vélemények hiánya
A legnagyobb közvetítő oldalak is kiemelt figyelmet fordítanak a vélemények kezelésére és bemutatására, nem hiába. A vélemények az egyik legerősebb eszköz, ami segít meggyőzni egy vendéget.
Ha nem található meg a vélemények a weboldaladon, a vendégek bizonytalanul fognak keresgélni és nagy eséllyel olyan helyen foglalnak majd, ahol pozitív visszajelzések tudják segíteni a döntésüket.
Az Appartman weboldalszerkesztője a Google véleményeket szinkronizálja és mutatja meg vendégeidnek, automatikus emailekkel pedig be is kéri azokat távozás után.
7. Nincs rajta forgalom
Egy patinás kirakat sem hoz sok vásárlót, ha egy elhagyatott utcában van. A weboldal remek alap, szinte kötelező eszköz a szállásadásban, ugyanakkor önmagában kevés, ha igazán sok direktfoglalást szeretnénk.
A legnagyobb fejtörést inkább az okozza, hogyan szerezzünk még több látogatót szálláshelyünk weboldalán.
Az alap keresőoptimalizálási (SEO) beállításokon túl, Facebook/Google hirdetéssel, TikTok videók készítésével és Facebook csoportokban való posztolás a leghatékonyabb eszközök a forgalom növelésére.
Nincs még weboldalad? Esetleg megújítanád a jelenlegit?
Próbáld ki ingyen az appartman weboldalszerkesztőjét, amivel ehhez hasonló weboldalakat készíthetsz szálláshelyednek.